Světelné zdroje

Úvod / Portfolio / Světelné zdroje

Světelné zdroje


V našem sortimentu elektroinstalačního materiálu naleznete svítidla, žárovky, LED žárovky, úsporné zářivky a další zdroje světla včetně jejich příslušenství od dodavatelů Kanlux, GreenluxOsram, Panlux, Philips, Megaman, McLED, NBB BohemiaNarva a další.

Pro informace o konkrétním produktu klikněte na logo dodavatele v zápatí

Světelné zdroje lze rozdělit na

  • vlastní – Za vlastní zdroje označujeme taková tělesa nebo látky, v jejichž struktuře dochází ke vzniku světla. Za vlastní zdroj světla tedy můžeme považovat např. Slunce, žárovku, plamen atd.
  • nevlastní – Látky, které samy světlo nevytvářejí, ale pouze odráží a rozptylují dopadající světlo, se označují jako nevlastní zdroje. Mezi nevlastní zdroje lze zařadit např. Měsíc, mraky, všechny osvětlené předměty apod.

Umělé zdroje

08509L_MNejznámější a nejrozšířenější umělé zdroje světla se rozdělují podle dalších hledisek. Jedno z nich je podstata vzniku světla. Rozeznáváme zdroje na principu teplotního záření (např. žárovky), záření elektrického výboje v plynech a parách kovů (zářivky, výbojky) anebo luminiscence (např. svítivé diody).

Mezi hlavní parametry, jež se sledují u umělých světelných zdrojů patří: život světelného zdroje (udávaný v hodinách), hodnota světelného toku a jeho spektrální složení, svítivost a její prostorové rozložení, jas, teplota chromatičnosti Tc a index podání barev Ra. U umělých světelných zdrojů, 19964jejichž činnost závisí na elektrické energii, pak také příkon, napětí, proud a především měrný výkon, což je podíl vyzařovaného světelného toku a příkonu (vyjadřuje se tedy v lm/W). Měrný výkon charakterizuje efektivnost přeměny energie elektrické na světelnou.


Pro více informací o sortimentu klikněte na logo výrobce:

ZNACKA_colour_gradient_PANTONE logo-begh logo_kanlux luminex_head massive logo_megaman
Narvalogo osmont_logo osram logo_panlux_lighting philips logo_rabalux
radium_logo rendl-logo p_manufacturer_detail_thumb vyrtych_logo compolux_logo _logodeos1
elektrosvit_logo logo-elkovo fulgur_logo greenlux_logo modus_logo