Sdělovací a zabezpečovací technika

Úvod / Portfolio / Sdělovací a zabezpečovací technika

Sdělovací a zabezpečovací technika


Pro informace o konkrétním produktu klikněte na logo dodavatele v zápatí

Elektronický zabezpečovací systém (EZS), dnes označován jako poplachový zabezpečovací a tísňový systém (PZTS), je jednoúčelový poplachový systém určený pro detekci přítomnosti vstupu nebo pokusu o vstup narušitelem do hlídaného prostoru a následnou akustickou či optickou signalizaci. Nejčastěji se ale používá pro poplašné systémy – ALARMY. Většina alarmů do domu reaguje na narušení právě vyvoláním poplachu.

Elektronický proto že se při jeho výrobě používá nepřeberné množství elektroniky díky které dnešní systémy nabízejí nepřeberné množství funkci. výstražný systém se může spustit analogovou (např. přerušením drátu) i digitální (detektor pohybu-PIR) detekcí.

Komunikace mezi detektory a ústřednou může být vedena kabelem, bezdrátově anebo kombinací předešlých způsobů tj. jeden detektor může být připojen kabelem a druhý bezdrátově.

Systémů elektronického zabezpečení je nepřeberné množství, od těch kde ústředna funguje i jako detektor a signalizace až po složité systémy s jednotlivými komponenty rozmístěnými nezávisle na sobě. Popis složitějšího elektronického zabezpečení nemovitosti.

schema_EZSÚstředna – mozek celého systému. Obstarává komunikaci mezi jednotlivými komponenty systému, má v integrované paměti uložené nejdůležitější nastavení. Podle připojených komponentů pak může rozličně reagovat na narušení objektu.

Vybavení ústředny

V základu bývá ústředna často vybavená jen tím nejnutnějším pro základní funkce, laicky podáno, při vyvolání poplachu narušením některého detektoru pošle signál poplachu dál. Nejčastěji to bývá akustická signalizace- siréna.

 

Ústřednu je možné většinou ale rozšířit o další důležité funkce a to zejména:

 • GSM komunikátor obstarává komunikaci s vnějším světem. Rozesílá SMS, volá na DPPC – dohledové a přijímací poplachové centrum, může také přenášet hlas i video pokud je ústředna vybavena příslušenstvím pro zpracování hlasu a videa. GSM komunikátor je také možné u některých systému nahradit LAN -pevnou linkou.
 • Přidáním rádiového modulu můžete k ústředně připojit bezdrátové detektory. V takovém případě je možné ústřednu nastavit tak aby zareagovala poplachem pokud rádiový detektor neodpovídá. Rušením signálu tak není možné alarm obejít.
 • Ústřednu je možné pak vybavit ještě dalším příslušenstvím. např. expanderem – pro připojení více detektorů. Další příslušenství záleží na výrobci, kteří se v současnosti předbíhají ve vybavení a možnostech svých systémů.
Typy detektorů
 • PIR – detektor pohybu. Detektory, které reagují na pohyb v jejich zorném poli.
 • PIR+MW. Detektor reagující na pohyb. Před odesláním poplachového signálu je provedena MW analýza. Pokud i ta je kladná, je signál odeslán do ústředny.
 • PIR+kam. Detektor který do ústředny odešle signál, ale i obrázek z připojené kamery, která na podnět pohybového detektoru začne snímat střežený prostor.
 • PIR+rozbití skla. Detekce není navzájem propojená jako u PIR+MW, detekce rozbití skla reaguje na změnu tlaku.
 • dvouzónový PIR. Detektor s dvěma detektory pohybu. Pro odeslání signálu musí být narušeny obě hlídané zóny.
 • magnetické detektory. Reagují po rozepnutí přerušení smyčky odesláním signálu do ústředny, montují se na dveře, okna, garážová vrata a pod.
 • infra závora. V podstatě stejný princip funkčnosti jako magnet (v rámci zabezpečovacího systému).
 • Hlásič požáru. Reagují na změnu teploty a kouř. Tato funkce je zapnutá i při odstřeženém objektu.
 • Detektory plynu. Reagují na obsah určité látky v ovzduší. Reakce stejné jako u hlásiče požáru.
 • Ostatní

K zabezpečovací technice v podstatě není problém připojit žádný detektor, který reaguje vysláním signálu a nebo naopak přerušením signálu. K těm patří např. záplavový nebo roletový snímač.


Pro více informací o sortimentu klikněte na logo dodavatele:

jablotron_logo _vyr_552paradox_590px-1